- Štítky blogu
- jógová praxe
- jóga
- oleje
- péče
- jógamatka
- meditace
- vůně
- namasté
- aromaterapeutická masáž
- aroma jóga
Potřebujete poradit?
Meditace a vůně: proč a jak je využívat v jógové praxi?
Přišla část dne, kdy je náš nejoblíbenější čas pro jógovou praxi? Připravíme si tedy vše oblíbené – jógamatku, meditační polštář, bločky nebo pásek. Oblečeme si svůj oblíbený jógový outfit, pustíme jemnou uklidňující hudbu.. a co dál? Schází této atmosféře ještě něco?
Nedá se říci, že bychom si toho připravili málo, nicméně relaxační atmosféru můžeme ještě podpořit – např. vůní éterických olejů. Pojďme se na ty nejoblíbenější společně podívat.
Jaké to jsou? A v čem jsou pro naše tělo i mysl prospěšné?
BERGAMOT
Vůně velmi oblíbená a dobře přijímaná mezi muži i ženami. Má mírně nasládlou vůni s kořeněnými květinovými podtóny. Bergamot podporuje harmonii všech tělesných funkcí a má výborné uklidňující účinky. Funguje jako antidepresivum, reguluje a zlepšuje náladu, pomáhá vyrovnávat i ty nejextrémnější emocionální stavy jako je deprese, zoufalství či obavy.
MANDARINKA ČERVENÁ
Esenciální olej z červené mandarinky získáváme lisováním slupek zastudena. Mandarinka je všeobecně velmi dobře známá a pozitivně vnímaná vůně – sladká, svěží, hřejivá, ovocná a lehce květinová. Má zklidňující účinky a pozitivní vliv na krevní oběh a srdce.
MEDUŇKA
Meduňka je nádherná a velice oblíbená vůně. Získáváme jí parní destilací květů i listů. Vůně meduňky je velmi svěží, čistá a v našich krajích mívá citrusové podtóny. Dokáže skvěle regulovat a harmonizovat naše tělo i mysl. Má silné protizánětlivé a antivirové účinky, pomáhá při nespavosti.
LEVANDULE
Levandule je velmi univerzální a léčivá. Ať už si ji dopřejeme v jakékoliv podobně – éterický olej, ve směsi masážního oleje, čerstvou jako okrasu na stůl, sušenou bylinku do koupele, do směsi bylinkového čaje nebo třeba jako okrasu na záhon. Éterický olej se získává parní destilací. Využíváme ho k léčbě zranění, zánětů, snižování krevního tlaku, při bolesti zad a svalů, bolestech hlavy nebo infekcích močového měchýře. Může působit až sedativně, je tedy vhodná pro pomalejší, relaxační jógovou praxi.
KADIDLO
Kadidlo se získává ve formě pryskyřice z robustních stromů kadidlovníku. Sběr pryskyřice probíhá 2 – 3 ročně. Vůně výsledného éterického oleje je exotická, svěží, sladká a má kořeněný nádech. Dřevité aroma je velmi uvolňující. Podporuje nás v rovině emoční i duchovní. Je velmi vhodné pro pránájámické techniky i meditační praxi.
Jak efektivně a hlavně bezpečně lze tyto úžasné vůně v jógové praxi aplikovat?
- Vodní difuzér rozptýlí vonné silice ve vašem domácím jógovém studiu nebo koutku. Současně zvlhčuje vzduch a je v této souhře velmi nápomocen naší pránájámické praxi.
- Aromalampa podobně jako difuzér pomáhá rozptýlit silice, nicméně pomocníkem je v tomto případě teplo (obvykle z čajové svíčky).
- Masážní olej si pro domácí praxi vyrobíme velmi jednoduše. Stačí 10 ml rostlinného oleje (např. mandlového, hroznového nebo jojobového), který smícháme s 5 kapkami vybraného esenciálního oleje (tipy výše). Olejíček pak můžeme aplikovat např. na zápěstí, předloktí nebo na spánky.
Zdroj: KG STILES, aromaterapeutka celebrit, Nakladatelství ANAG, 2019, ISBN 978-80-7554-235-9